F5 Policy Enforcement Manager

Mobil servis sağlayıcıları tarafından sıkça kullanılan bir terim olan Value Added Services ( VAS ) nedir? Kısa tek bir cümle ile açıklamak gerekirse; servis sağlayıcıların size sunmuş olduğu hizmetlere değer katmasıdır, abone trafiğine bw uygulanabilir, çeşitli profillemeler yapılabilir bu profillere bağlı olarak abonenin amacına yönelik kullanım sağlanabilir. Çevrim içi reklamcılık için, kullanıcılara reklam ya da water-mark göstermek de VAS’a örnek olabilir. Peki bu iş nasıl yapılır, bu iş için ne kullanılır bu konuda da F5 Networks güzel bir ürünle karşımıza çıkıyor. Şimdi kısaca ürün nedir ne yapar bir göz atalım.

BIG-IP Politika Uygulama Yöneticisi (PEM), mobil servis sağlayıcılarının abone trafiğini kontrol etmesini kolaylaştırır. Sistem, uygulama trafiğini ve abone davranışını analiz edebilir ve ardından tanımladığınız trafik güvenliği kurallarını uygulayabilir. Örneğin, sistemin belirli IP adreslerinden gelen tüm web trafiğini düşürmesini sağlayabilirsiniz. DSCP işaretlemesi, QoS bağlantısı veya bant genişliği kontrolü kullanılarak yüksek öncelikli olarak ele alınmasını istediğiniz trafikte QoS eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Belirli bir IP adresi için gönderilen HTTP trafiğini yeniden yönlendirebilir ve belirli bir URL’ye gönderebilirsiniz. Veya, belirli abonelerden tüm video trafiğini optimizasyon için sunuculara gönderebilirsiniz.

BIG-IP sistemi, aboneler ve erişmeye çalıştıkları ağ arasına yerleştirilir, böylece erişim sağlayan abonelerin trafiği incelenebilir. . Politika Uygulama Yöneticisi’nin temel amacı, istenilen aboneye uygulanan politikalar sonucu erişimi kontrol etmektir. Tabii ki tüm bunları yaparken, PEM’in abone kimliğini anlaması gerekir.
Bakalım bu kimliği nasıl anlıyor F5 🙂

Eğer bir RADIUS trafiği var ise bu trafiğe bakarak ya da abonenin veri trafiğini inceleyerek bu bilgiye ulaşabilir. RADIUS aboneler hakkında çok fazla bilgi sağlaması açısından avantajlıdır. Abone trafiğini analiz ederek öğreneceğimiz veri sınırlıdır ama IP adresini elde edebiliriz. Bu bilgi bize neden gereklidir; abone trafiğine en uygun politikayı uygulayabilmek adına bize bu bilgi gereklidir.

Tayfun Soysal

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(https://www.infrasis.com.tr/wp-content/uploads/2019/01/20.jpg);background-size: cover;background-position: top center;background-attachment: initial;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 300px;}